مولتی مدیا اندروید گوگل نرم‌‌افزاری شبیه به CarPlay اپل را برای اندروید طراحی داده است که به‌نام اندروید اتو شناخته می‌شود و قابلیت‌های متعددی به رانندگان ارائه می‌کند. در ابتدای آشنایی با نرم‌افزار اندروید اتو باید گفت که گوگل هیچ‌گاه به‌صورت جدی وارد صنعت خودروسازی نشد؛ اما امروزه به‌عنوان یکی از بازیگران تأثیرگذار در تجربه‌ی کاربری رانندگان شناخته می‌شود. هزاران کاربر در سرتاسر جهان روزانه از نرم‌افزار اندروید اتو (Android Auto) استفاده می‌کنند. نرم‌افزار مذکور جایگزین سیستم اطلاع‌رسانی و سرگرمی پیش‌فرض خودرو می‌شود.

بسیاری از کاربران این نرم‌افزار را به نرم‌افزارهای پیش‌فرض ترجیح می‌دهند که دلیل اصلی‌اش در رابط کاربری آشنا و شبیه به گوشی هوشمند دیده می‌شود.

اندروید اتو را می‌توان رقیب جدی CarPlay شرکت اپل دانست.

این نرم‌افزار نیز مانند رقیب خود تمام تلاشش را به‌کار می‌گیرد تا حواس‌پرتی‌های راننده را به‌حداقل برساند.

البته رسیدن یا نرسیدن به این هدف، به سازمان‌های بررسی‌کننده‌ی امنیت بستگی دارد. به‌عنوان مثال، سازمان AAA می‌گوید با استفاده از اندروید اتو، هر دو چشم راننده روی جاده متمرکز می‌شود و حواس‌پرتی به‌حداقل می‌رسد؛ درحالی‌که نتایج تحقیقاتی در بریتانیا، رانندگی با اندروید اتو را حتی از رانندگی در حالت مستی نیز خطرناک‌تر بیان می‌کند.

در تجربه‌ی ملموس، می‌توان اندروید اتو را در جایگاهی بین این دو اظهارنظر افراطی قرار داد. امروزه اکثر مردم به‌سمت استفاده از فناوری در خودرو متمایل شده‌اند. درادامه، با جزئیات اندروید اتو آشنا می‌شویم.

آشنایی با نرم‌افزار اندروید اتو (Android Auto)، دستیار هوشمند رانندگی اندروید دی وی دی فابریک

اندروید اتو چه قابلیت‌هایی دارید؟

اندروید اتو به بیان ساده تمامی قابلیت‌های اندروید موجود در گوشی هوشمند شما را به محیط خودرو می‌آورد و آن‌ها را جایگزین سیستم پیش‌فرض اطلاع‌رسانی و سرگرمی خودرو می‌کند. نرم‌افزار اختصاصی گوگل اطلاعات را در رابط کاربری آشنا و کاربرد آسان ارائه می‌کند. نمایش اطلاعات به‌صورت کارت با قابلیت ردکردن و نادیده‌گرفتن و منوهای بزرگ و خوانا و آیکن‌های بزرگ تجربه‌ی کاربری اندروید اتو را بسیار جذاب می‌کند.

در نسخه‌های جدید، تم تیره‌تر هم به نرم‌افزار اضافه شده که درکنار الگوی جدید لانچر اپلیکیشن و رابط شهودی‌تر، آن را بیش از همیشه به رابطی آشنا برای کاربران تبدیل کرده است. از بهترین مزیت‌های اندروید اتو می‌توان به سیستم مسیریابی مبتنی‌بر گوگل مپس اشاره کرد. سیستم مسیریابی مرحله‌به‌مرحله کاربر را در مسیر راهنمایی و درصورت شناسایی ترافیک، مسیرهای جایگزین را پیشنهاد می‌کند.

اگر خودرو شما سیستم مسیریاب خودکار نداشته باشد، اندروید اتو راهکاری بسیار کاربردی خواهد بود. مقاصد ذخیره‌شده در گوشی هوشمند نیز به‌صورت خودکار به نرم‌افزار منتقل می‌شوند و درنتیجه برای مسیریابی به مقاصد پرکاربرد، مانند خانه و محل و کار و…، به جست‌وجو و تایپ‌کردن نیاز نخواهید داشت.

اندروید اتو به‌لطف مجموعه‌ی بزرگ از اپلیکیشن‌های متفرقه، قابلیت‌های متنوعی دراختیار کاربران قرار می‌دهد.

دسترسی به موسیقی و پادکست آنلاین، مرور وب، برقراری تماس و پیام‌رسانی با استفاده از اپلیکیشن‌هایی همچون هنگ‌آوتس و واتساپ و پلتفرم‌های پیام‌رسانی دیگر از قابلیت‌های پرکاربرد اندروید اتو هستند.

هماهنگی اندروید اتو با گوگل اسیستنت، قابلیت‌های آن را چند برابر می‌کند

تمامی قابلیت‌های گفته‌شده، با فرمان‌های صوتی ساده هماهنگ‌شدنی هستند.

توضیحات بیشتر درباره قابلیت های اندروید اتو

ارتباط صوتی با دستیار هوشمند گوگل اسیستنت ازطریق Android Auto هم ممکن خواهد بود؛ درنتیجه، می‌‌توان با ارسال دستورها به زبان‌های تحت پشتیبانی اسیستنت، انواع فعالیت‌ها از پخش موسیقی و سؤال‌کردن تا مسیریابی و بسیاری کاربردهای دیگر را از اندروید اتو استخراج کرد.

با استفاده از دستورهای صوتی و ترکیب قابلیت تبدیل صوت به متن، امکان پاسخ به پیام‌ها نیز وجود دارد.

قابلیت‌های اندروید استودیو ازطریق نمایشگر لمسی پیش‌فرض بسیاری از خودروها دردسترس قرار دارند و سیستم تشخیص صوتی نیز در ارتباط با همان تجهیزات فعال می‌شود.

فراموش نکنید در زمان استفاده از اندروید اتو، نمایشگر گوشی هوشمند شما قفل می‌شود. البته می‌توان با کشیدن انگشت روی صفحه قفل گوشی را بازکرد.

قابلیت مهم اندروید اتو، یعنی ترکیب‌شدن با گوگل اسیستنت و هم‌گام‌شدن با دستورهای صوتی، به راننده امکان می‌دهد تمرکز خود را روی رانندگی حفظ کند و دستانش را روی فرمان خودرو قرار دهد.

قابلیت‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی گوگل اسیستنت نیز امکان گفت‌وگوی طبیعی را با نرم‌افزار ممکن می‌کند که به اجرای آسان‌تر و روان‌تر دستورها می‌انجامد.

همان‌طورکه گفته شد، مجموعه‌ی درخور‌توجه اپلیکیشن‌های متفرقه‌ی اندروید اتو از مزایای مهم آن محسوب می‌شود.

از اپلیکیشن‌های مهم می‌توان به Waze ،Pandora ،iHeart Radio ،Skype ،WhatsApp و Spotify اشاره کرد.

البته در خودروهای مجهز به سیستم هوشمند داخلی، تنظیمات خودرو ازطریق اندروید اتو دردسترس نیستند و کاربر برای مواردی همچون کنترل دما و جابه‌جایی بین ایستگاه‌های رادیویی یا تغییر حالت رانندگی، باید از منو اندروید اتو خارج شود.

گوگل برای بهبود این وضعیت با شرکت‌هایی همچون Polestar همکاری می‌کند تا سیستم اطلاع‌رسانی و سرگرمی مبتنی‌بر اندروید را با هدف دسترسی به همه‌ی قابلیت‌ها از یک محل توسعه دهد.

آشنایی با نرم‌افزار اندروید اتو (Android Auto)، دستیار هوشمند رانندگی اندروید دی وی دی فابریک

آشنایی با نرم‌افزار اندروید اتو (Android Auto)، دستیار هوشمند رانندگی اندروید دی وی دی فابریک

کدام گوشی‌ها با اندروید اتو سازگار هستند؟

کاربرانی که از گوشی اندرویدی مجهز به نسخه‌ی ۹ یا قدیمی‌تر استفاده می‌کنند، برای استفاده از قابلیت‌های اندروید اتو مجبورند اپلیکیشن اختصاصی دانلود کنند. اپلیکیشن اندروید اتو به‌رایگان از گوگل‌پلی استور در‌دسترس قرار دارد.

گوشی‌های مجهز به اندروید ۱۰ به‌صورت پیش‌فرض از این قابلیت بهره می‌برند.

درمجموع، تمامی گوشی‌های هوشمند مجهز به اندروید ۵ و جدیدتر، امکان استفاده از قابلیت‌های اندروید اتو را دارند؛ درنتیجه برای استفاده از این سرویس، لزوما به خرید گوشی هوشمند جدید نیازی ندارید.

برای اتصال گوشی هوشمند به سیستم هوشمند خودرو، باید از اتصال پورت USB استفاده کنید. البته جدیدترین گوشی‌های سامسونگ و برخی دیگر از تولیدکنندگان، به‌صورت پیش‌فرض اتصال بی‌سیم را با خودروهای بسیاری فراهم می‌کنند.

آشنایی با نرم‌افزار اندروید اتو (Android Auto)، دستیار هوشمند رانندگی اندروید دی وی دی فابریک

آشنایی با نرم‌افزار اندروید اتو (Android Auto)، دستیار هوشمند رانندگی اندروید دی وی دی فابریک

آشنایی با نرم‌افزار اندروید اتو (Android Auto)، کدام خودروها سازگار هستند؟

بسیاری از خودروهای جدید موجود در بازار، قابلیت هماهنگی با اندروید اتو را دارند. فراموش نکنید برخی خودروسازان برای ارائه‌ی این قابلیت هزینه‌ی اضافه دریافت می‌کنند و برخی دیگر آن را در خودروهای ارزان‌تر خود ارائه نمی‌کنند.

در میان خودروهای مجهز به پشتیبانی از اندروید اتو، خودروهایی از مرسدس بنز، کادیلاک، شورولت، کیا، هوندا، ولوو و فولکس‌واگن دیده می‌شود.

البته خودروهای بسیار بیشتری در این فهرست وجود دارند که می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت اندروید اتو در این لینک، فهرست کامل را مشاهده کنید. لکسوس و شرکت مادر، تویوتا، تا سال‌ها به‌خاطر نگرانی از ایمنی و حریم خصوصی رانندگان، قابلیت اندروید اتو را فعال نمی‌کردند.

البته خودروهای جدید هر دو برند شامل مدل‌های ۲۰۲۰ همچون Tacoma ،Sequoia ،Tundra ،4Runner و RX از اندروید اتو پشتیبانی می‌کنند. به‌هرحال، پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی شاهد افزایش خودروهای این فهرست باشیم.

بی‌ام‌و و پورشه هنوز از اندروید پشتیبانی نمی‌کنند؛ اما پورشه در اطلاعیه‌ای جدید ادعا کرد شاید به‌زودی این قابلیت را در خودروهای خود فعال کند.

هیوندای و کیا و شورولت از اولین شرکت‌هایی بودند که به‌محض آماده‌شدن نرم‌افزار اندروید اتو در سال ۲۰۱۵، پشتیبانی از آن را به خودروهای خود اضافه کردند.

به‌هرحال، اگر خودرو شما در فهرست پشتیبانی از اندروید اتو حضور ندارد، می‌توانید با لوازم جانبی ساخت کنوود، پاناسونیک، پایونیر و سونی، از آن استفاده کنید

رانندگان می‌توانند بدون تجربه‌ی محدودیت سیستم هوشمند در خودرو خود، از اندروید اتو به‌صورت اپلیکیشن روی گوشی هوشمند استفاده کنند.

برای این ‌کار تنها باید اپلیکیشن را مانند سرویس‌های مسیریابی روی گوشی خود اجرا کنید و گوشی را به‌کمک یک هولدر نگه دارید. قابلیت‌های اندروید اتو روی نمایشگر گوشی هوشمند تفاوتی با قابلیت‌های آن روی نمایشگر خودرو ندارد.

آشنایی با نرم‌افزار اندروید اتو (Android Auto)، دستیار هوشمند رانندگی اندروید دی وی دی فابریک

آشنایی با نرم‌افزار اندروید اتو (Android Auto)،چطور استفاده کنیم؟

 اندروید اتو برای ایجاد شرایط رانندگی ایمن در خودرو طراحی شده است. این نرم افزار بر روی گوشی تلفن همراه و یا بر روی نمایشگر لمسی خودروهای سازگار نشان داده می‌شود. استفاده از اندروید اتو در حال افزایش بسیار زیادی است چرا که تصادفات مربوط به حواس پرتی راننده با گوشی تلفن همراه درصد زیادی از تصادفات سالانه کشورها را به خود اختصاص می‌دهد. به یاد داشته باشید که اندروید اتو تا به امروز در اروپا، استرالیا، نیوزیلند و آمریکای شمالی قابل استفاده است. روش استفاده از اندروید اتو و نصب Android Auto روی ماشین بسیار ساده است. برای نصب اندروید اتو روی ماشین باید گوشی تلفن همراه خود را با کابل USB به خودروتان متصل کنید. برای استفاده از Android Auto بر روی خودرو خود به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک خودرو سازگار با Android Auto و یا یک سیستم مولتی مدیا اندروید
 • گوشی‌ هوشمند اندرویدی با سیستم عامل اندروید 5 و یا بالاتر
 • کابل USB
 • برنامه Android Auto

روش استفاده :

 • خودرو خود را روشن کنید
 • صفحه نمایش گوشی هوشمند خود را باز کنید
 • برنامه اندروید اتو را باز کنید
 • گوشی هوشمند خود را با کابل USB به خودرو متصل کنید
 • آپدیت‌های این نرم افزار را دانلود کرده و در صورت نیاز به تایید؛ تایید کنید
 • نوتیفیکشن‌های این نرم افزار را روشن کنید
 • بلوتوث خود را روشن کنید (برای گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید 6 و یا بالاتر، پس از اتصال گوشی با کابل USB، بلوتوث به صورت خودکار روشن می‌شود
 • Android Auto را از نمایشگر لمسی خودرو خودتان انتخاب کنید و از آن استفاده کنید

تیم تولید محتوا دی وی دی فابریک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *